Przejdź do treści

Ingvar Kamprad


Ingvar Kamprad (ur. 30 marca 1926) - szwedzki przemysłowiec, założyciel międzynarodowej firmy IKEA, obecnie jeden z najbogatszych ludzi świata. Urodził się w Smalandii, wychował się na rodzinnej farmie Elmtaryd, w parafii Agunnaryd.
Od 1976 mieszka w Lozannie w Szwajcarii, jednak cały czas podkreśla swój patriotyzm i oddanie Szwecji. Przejawia sentyment do Polski, gdyż w latach 60, gdy szwedzka branża meblarska bojkotowała jego firmę, to dostawy z Polski pozwoliły jej przetrwać. Podczas pobytu w tym kraju popadł w alkoholizm.

W 1994 została ujawniona faszystowska przeszłość Kamprada. W latach 40. i 50. udokumentowano, iż związany był z faszystowskim Ruchem Młodoszwedzkim. Co więcej okazało się, iż jego rodzina dwa pokolenia wcześniej emigrowała z Niemiec, i jest powiązana genealogicznie z Paulem von Hindenburgiem.

Ingvar Kampard

Kamprad przyznał wtedy publicznie, iż jest to jedna z tych rzeczy w życiu, z powodu których jest mu najbardziej wstyd, a jako gest pojednania z organizacjami żydowskimi wspomógł je finansowo.

Poza pamiątkowym krzesłem po matce, praktycznie całe umeblowanie jego domu pochodzi z IKEI.

Pierwsze pieniądze zarabiał już jako mały chłopiec. Kupował zapałki na lokalnym targu i sprzedawał je z zyskiem, dowożąc bezpośrednio do domów. Z czasem powiększył swój asortyment o nasiona, ołówki, rajstopy czy ozdoby choinkowe. Wzorem dla niego był Ivar Kreuger, szwedzki biznesmen, który zbił majątek na produkcji zapałek.

Ingvar Kampard

W 1943 roku założył IKEĘ. Nazwa pochodzi od inicjałów założyciela, nazwy farmy na której się wychował i jego rodzinnej wsi - Ingvar Kamprad, Elmatyrd, Agunnaryd - IKEA. Początkowo, za pośrednictwem poczty miała sprzedawać "lekkie" rzeczy - pióra, ołówki, rajstopy. Pierwsze meble w asortymencie firmy pojawiły się w 1948 roku.

Przełom w działalności firmy nastąpił w 1951 roku, kiedy to - by maksymalnie obniżyć cenę produktów - postawił na wyjątkową innowacyjność. Zaproponował klientom by kupowali meble i sami dowozili je do swoich domów. 1951 rok był również początkiem IKEI jaką znamy dziś - Kamprad wycofał się ze sprzedaży rzeczy nie związanych z gospodarstwem domowym.

Kolejnym innowacyjnym pomysłem było przekonanie klientów, by sami składali meble. Transport mebli w częściach pozwolił mu zaoszczędzić 80 proc. kosztów transportu.

Kiedy IKEA zdobywała coraz większe uznanie na szwedzkim rynku, konkurencja rozpoczęła brutalny atak, oskarżając firmę Kamprada o psucie rynku, zaniżanie wartości produktów, nieuczciwa konkurencję. Zleceniobiorcy odmawiali realizacji zamówień. Tartaki opóźniały dostawy drewna. Przedsiębiorstwa spedycyjne "nie miały możliwości" współpracy z IKEA. Jednak - jak zwykł mówić "Papa" - problemy oznaczają nowe możliwości. Kamprad przeniósł produkcję do Polski, gdzie znalazł tanią siłę roboczą, państwowe przedsiębiorstwa łaknące dewiz i wysokiej jakości produkcję. To właśnie wtedy postanowił transportować meble w częściach, w płaskich paczkach, co znacznie zaniżyło koszty transportu.


Wróć do spisu treści