Przejdź do treści

Mars

Zachód Słońca widziany na horyzoncie Marsa


16 lutego 2018 r
NASA's Mars Exploration Rover Opportunity odnotowała świt 499. marsjańskiego dnia, czyli sol, z kamerą panoramiczną (Pancam) 15 lutego 2018 roku, dostarczając tej przetworzonej, w przybliżeniu prawdziwej barwy sceny.
Widok rozciąga się na krater Endeavor, który ma około 14 mil (22 km) średnicy, od wewnętrznego nachylenia zachodniej krawędzi krateru. Okazja przejechała nieco ponad 28,02 mil (45,1 km) od momentu lądowania w rejonie Meridiani Planum na Marsie w styczniu 2004 r., Co było zaplanowane jako misja z 90 dołkami. Zol trwa około 40 minut dłużej niż dzień ziemi.
Ten widok łączy trzy oddzielne ekspozycje Pancama pobrane przez filtry skupione na długościach fal 601 mikronów (czerwony), 535 mikronów (zielony) i 482 mikronów (niebieski). Został on przetworzony na Uniwersytecie Texas A & M, aby skorygować niektóre z przesyceń i odblasków, choć wciąż zawiera pewne artefakty z celowania kamerą w zakurzony obiektyw w Słońcu. Przetwarzanie obejmuje korektę radiometryczną, interpolację w celu wypełnienia luk w danych spowodowanych nasyceniem wynikającym z jasności Słońca i wypaczenie czerwonego i niebieskiego obrazu w celu cofnięcia skutków upływu czasu między każdą ekspozycją za pośrednictwem różnych filtrów.
Zdjęcie powierzchni Marsa zrobione przez łazik Curiosity.

Łazik marsjański Curiosity
Autoportret z łazika Curiosity Mars firmy NASA pokazuje robota na wywierconej stronie próbki o nazwie "Duluth" na niższych zboczach Mount Sharp. Marsjańska burza pyłowa zmniejszyła światło słoneczne i widoczność w Gale Crater. Ściana północno-północna i krawędź krateru leżą poza łazikiem, a ich widoczność przesłania pył atmosferyczny.
Ta mozaika łączy wiele zdjęć zrobionych z zamontowanym na ramieniu ręcznym urządzeniem Mars Hand Lens Imager (MAHLI) w dniu 15 czerwca 2018 r., W dniu 02.022 marsjańskiego dnia lub zona, pracy łazika na Czerwonej Planecie.
"Duluth" był pierwszą próbą skalną przechwyconą przez wiertarkę łazeniową od października 2016 r. W grudniu 2016 r. Doszło do odłączenia wiertarki w trybie offline. W dniu 20 maja 2018 r. Zastosowano nową technikę o nazwie Feed Extended Drilling (FED), aby drążenie skał marsjańskich.
Skala koła łopatkowego ma 20 cali (50 centymetrów) średnicy i około 16 cali (40 centymetrów) szerokości. Otwór ma około 0,6 cala (1,6 centymetra) średnicy.
Widok autoportretu łazika ze zszywania wielu obrazów MAHLI nie obejmuje ramienia łazika. Ruchy nadgarstków i obroty wież na ramieniu pozwoliły MAHLI na pozyskanie obrazów składowych mozaiki. Ramię znalazło się poza zasięgiem zdjęć lub fragmentów obrazów, które zostały użyte w tej mozaice. Proces ten był używany wcześniej w pozyskiwaniu i składaniu autoportretów Curiosity pobranych w miejscach pobierania próbek, w tym " Bagnold Dune Field ", " Rocknest ", " Windjana ", " Buckskin" i " Okoruso ".
MAHLI został zbudowany przez Malin Space Science Systems, San Diego. NASA Jet Propulsion Laboratory, oddział California Institute of Technology w Pasadenie, zarządza projektem Mars Science Laboratory dla Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. JPL zaprojektował i zbudował łazik Curiosity projektu.
Dodatkowe informacje na temat Curiosity można znaleźć na stronie http://www.nasa.gov/msl.

Wróć do spisu treści