Przejdź do treści

William Hurt WIKIPEDIA FILMWEB

Film > Aktorzy


Data urodzenia: 20 marca 1950

Miejsce urodzenia: Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, USA

Wzrost: 188 cm

Stan cywilny: dwukrotnie żonaty:

1. Mary Beth (02.12.1971 - 09.12.1982, rozwód);

2. Heidi Henderson (05.03.1989 - 01.08.1993, rozwód), 2 synów: Samuel (ur. 07.08.1989) i William (ur. 1991)

William Hurt

Wczesne lata
Urodził się w Waszyngtonie jako starszy syn Alfreda McCorda Hurta (ur. 1910, zm. 1996 na nowotwór wątroby w wieku 86 lat), urzędnika Departamentu Stanu USA i Claire McGill (ur. 19.10.1923, zm. 22.6.1971 na raka trzustki w wieku 47 lat), zatrudnionej w Time Inc.. Wychował się z młodszym bratem Jamesem (ur. 1951). W 1956 roku, kiedy miał sześć lat, jego rodzice rozwiedli się. W 1960 roku matka ponownie wyszła za mąż za wydawcę Henry’ego Luce'a III, jednego z szefów trustu Time Magazin i Life, i zamieszkali na Manhattanie.

W 1968 roku ukończył Middlesex School w Concord w stanie Massachusetts, gdzie uczęszczał na kółko teatralne. W 1972 roku otrzymał licencjat na Wydziale Teologii Tufts University w Medford w stanie Massachusetts.

W 1972 roku przebywał krótko na owczej farmie w Australii.

W latach 1972-75 studiował dramat w nowojorskiej Juilliard School, gdzie uczęszczali także Christopher Reeve i Robin Williams.

Kariera
W 1975 roku przyłączył się do Oregon Shakespeare Festival, a rok później pierwsze kroki stawiał na nowojorskiej scenie w sztuce Henryk V (Henry V, 1976) podczas New York Shakespeare Festival. W 1977 roku związał się za awangardową grupą Circle Repertory Theatre i występował na scenie Off-Broadwayu.

Na szklanym ekranie pojawił się w serialach: CBS Kojak (1977) i PBS Najlepsze rodziny (The Best of Families, 1977).

Na dużym ekranie debiutował w dramacie sci-fi Kena Russella Odmienne stany świadomości (Altered States, 1980) w roli młodego naukowca, który na samym sobie dokonuje niebezpiecznych eksperymentów cofających go w bezdenną otchłań czasu. Za rolę tę był nominowany do nagrody Złotego Globu.

Peter Yates powierzył mu interesującą psychologicznie rolę portiera z Manhattanu, który obsesyjnie nagrywa relacje komentatorki telewizyjnej w thrillerze Naoczny świadek (Eyewitness, 1981) z Sigourney Weaver i Jamesem Woodsem.

W melodramacie Żar ciała (Body Heat, 1981) zagrał adwokata kuszonego przez femme fatale Kathleen Turner, a następnie pojawił się jako Nick Carlton, pochłonięty psychologią, były handlarz narkotyków, w nostalgicznej opowieści o rozczarowaniach kontestatorów i zagubionych, byłych buntowników z końca lat 60. Wielki chłód (The Big Chill, 1983) z udziałem Glenn Close, Jeffa Goldbluma, Toma Berengera i Kevina Kline’a oraz dramacie kryminalnym Park Gorkiego (Gorki Park, 1983) z Lee Marvinem i Joanną Pacułą. Za rolę Eddiego w broadwayowskiej sztuce Davida Rabe'a Harmider (Hurlyburly, 1984) zdobył nominację do nagrody Tony.

Ryzykowna kreacja homoseksualisty zamkniętego w jednej celi brazylijskiego więzienia z postępowym działaczem politycznym w dramacie Hectora Babenco Pocałunek kobiety pająka (Kiss of the Spider Woman, 1985) przyniosła mu nagrodę Oscara, Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), nagrodę na festiwalu w Cannes, włoską nagrodę Davida, National Board of Review, nagrodę krytyków filmowym w Los Angeles i Londynie oraz nominację do nagrody Złotego Globu.

Kolejne dwie nominacje do Oscara i Złotego Globu, za najlepszą rolę męską, otrzymał za postać nauczyciela głuchoniemych, przeżywającego trudną miłość z jedną ze swych podopiecznych w dramacie Dzieci gorszego Boga (Children of a Lesser God, 1986) oraz jako telewizyjny prezenter w komedio-dramacie Jamesa L. Brooksa Telepasja (Broadcast News, 1987).

W 1986 roku został laureatem nagrody im. Josepha Plateau. W 1988 roku otrzymał, jako pierwsza osoba, nagrodę im. Spencera Tracy’ego Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Po udziale w melodramacie Przypadkowy turysta (The Accidental Tourist, 1988) z Kathleen Turner i Geeną Davis, powrócił na scenę Off-Broadwayu w przedstawieniu Obok siebie (Beside Herself, 1989) z awangardową grupą Circle Rep. Zagrał także w spektaklach: 5 lipca (5th of July), Hamlet, Ryszard II, Moje życie (My Life) - nagroda Obie dla najlepszego aktora, Sen nocy letniej i Dobrze (Good).

Wystąpił potem w komedii kryminalnej Kocham cię na zabój (I Love You to Death, 1990), melodramacie [fantasy Woody’ego Allena Alicja (Alice, 1990) jako mąż tytułowej bohaterki (Mia Farrow), dramacie Doktor (The Doctor, 1991), niemiecko-francusko-australijskim dramacie sci-fi Wima Wendersa Aż na koniec świata (Bis ans Ende der Welt, 1991), francusko-brytyjsko-argentyńskiej ekranizacji powieści Alberta Camusa Dżuma (La Peste, 1992) z Sandrine Bonnaire i Jeanem-Markiem Barrem jako doktor Bernard Rieux, czarnej komedii Dym (Smoke, 1995) z Harveyem Keitelem, dramacie fantasy Michael (1996) z Johnem Travoltą i Andie MacDowell jako cyniczny dziennikarz tabloidu, filmie sci-fi Zagubieni w kosmosie (Lost in Space, 1998), dramacie Jedyna prawdziwa rzecz (One True Thing, 1998) z Meryl Streep i Renee Zellweger, dramacie Istvána Szabó Kropla słońca (Sunshine, 1999) jako komunistyczny lokaj, dramacie sensacyjnym sci-fi Stevena Spielberga A.I. Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence: AI, 2001) oraz thrillerze Zmiana pasa (Changing Lanes, 2002) u boku Bena Afflecka i Samuela L. Jacksona.

Za rolę Williama Blake’a Pellarina, kandydata na gubernatora stanu Missouri z niejasną przeszłością w dramacie Droga do Białego Domu (The Big Brass Ring, 1999) odebrał nagrodę na festiwalu filmowym w Newport w stanie Rhode Island. Za odtworzenie postaci Variana Fry'a w dramacie wojennym Wojna Variana (Varian's War, 2001) został nominowany do nagrody Złotego Satelity. Za kreację Richiego Cusacka w filmowej wersji komiksu Davida Cronenberga Historia przemocy (A History of Violence, 2005) zdobył nominację do nagrody Oscara i nagrody Saturna za najlepszą rolę drugoplanową oraz został uhonorowany nagrodą krytyków w Los Angeles i Nowym Jorku.

Aktywnie występuje także w radiu. Wziął udział w nagraniu licznych książek, m.in. Wielki kolejowy targ (The Great Railway Bazar) Paula Theroux, Kroniki portowe (The Shipping News) E. Annie Proulx, Ekspres polarny (The Polar Express), Chłopiec, którego pociągały kotki (The Boy Who Drew Cats), był narratorem dokumentów Einstein - Jak widzę świat (Einstein – How I See the World), Szukanie Ameryki: Odyseja Johna Dosa Passa (Searching for America: The Odyssey of John Dos Pass) i Żeby mówić niewymownie (To Speak the Unspeakable).

Życie prywatne
Spotykał się z Glenn Close, Sandrą Jennings (1981-84), z którą ma syna Alexandra Devona (ur. 1983) i Marlee Matlin (1985–1986). Był żonaty z Mary Beth Supinger (1971-1981), która zagrała m.in. w takich produkcjach jak Świat według Garpa, Miłość w Nowym Jorku i Kobieta w błękitnej wodzie, oraz Heidi Henderson (od 4 marca 1989 do 1993), z którą ma dwóch synów: Samuela (ur. 7 sierpnia 1989) i Williego (ur. 1991). Od 1991 roku był związany z francuską aktorką Sandrine Bonnaire (1992–1997). Mają córkę Jeanne (ur. 1994).


Ciekawostki
 • Odrzucił rolę doktora Granta w filmie "Park jurajski", którą ostatecznie zagrał Sam Neill.

 • W 1972 roku ukończył studia teologiczne na Tufts University w Medford (Massachusetts, USA).

 • Odrzucił główną rolę w filmie "Misery", którą ostatecznie otrzymał James Caan.

 • Jest ojcem chrzestnym Meghan Glennon.

 • Ze związku z Sandrine Bonnaire ma córkę Jeanne (ur. 01.02.1994).

 • Był brany pod uwagę do roli Eliota Nessa w filmie "Nietykalni". Ostatecznie angaż otrzymał Kevin Costner.

 • Ze związku z Sandrą Jennings ma syna o imieniu Alexander (ur. 1983).

 • Był kandydatem do roli Quaida w filmie "Pamięć absolutna". Angaż ostatecznie otrzymał Arnold Schwarzenegger.

 • Odrzucił podwójną rolę braci Mantle w filmie "Nierozłączni". Angaż ostatecznie otrzymał Jeremy Irons.

 • Był jednym z wielu aktorów branych na przestrzeni lat pod uwagę do tytułowej roli w filmie "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Ostatecznie w postać tę wcielił się Johnny Depp.

 • Pierwotnie to on miał zagrać Porta Moresby'ego w filmie "Pod osłoną nieba", jednak z powodu ograniczeń budżetowych ostatecznie zaangażowany został John Malkovich.

 • Był kandydatem do roli Cholo w filmie "Nagie tango", jednak odrzucił propozycję. Ostatecznie zaangażowany został Vincent D'Onofrio.

 • Był pierwszym wyborem do roli Estebana Trueby w "Domu dusz", jednak ostatecznie w filmie zagrał Jeremy Irons.

 • Był jednym z kandydatów do roli generała Roberta E. Lee w filmie "Gettysburg". Ostatecznie zaangażowany został Martin Sheen.

 • Studio FOX chciało go obsadzić w roli Franka Blacka w serialu "Millennium", jednak Chris Carter był nieugięty i przeforsował kandydaturę swojego faworyta - Lance'a Henriksena.

 • Był jednym z wielu kandydatów do roli Mistrza w telewizyjnym filmie "Doktor Who". Ostatecznie zaangażowano Erica Robertsa.

 • M. Night Shyamalan rozważał obsadzenie go w roli Harry'ego Farbera w filmie "Kobieta w błękitnej wodzie", jednak ostatecznie zdecydował się na Boba Balabana.

 • Był brany pod uwagę do roli Jeana Valjeana w filmie "Les Miserables Nędznicy". Ostatecznie angaż otrzymał Hugh Jackman.

 • Był kandydatem do roli Vincenta Vegi w filmie "Pulp Fiction". Angaż otrzymał John Travolta.

 • Był kandydatem do roli Connora Macleoda w filmie "Nieśmiertelny". Angaż otrzymał Christopher Lambert.

 • Był kandydatem do roli Reginalda 'R. J.' Johnstona w filmie "Ostatni cesarz". Angaż otrzymał Peter O'Toole.

 • Był brany pod uwagę do roli Cala Hockleya w filmie "Titanic", którą ostatecznie otrzymał Billy Zane.

 • Był kandydatem do roli Boba Hargrova w filmie "Jade". Angaż otrzymał Michael Biehn.

 • Był kandydatem do roli Dennisa Pecka w filmie "Wydział wewnętrzny". Angaż otrzymał Richard Gere.


Wróć do spisu treści